baslik1.jpg (7323 bytes)      

market2.gif (15838 bytes)

5 AĞUSTOS 2002      SAYI: 493

baslik2.jpg (10108 bytes)

 Site İndeksi

Haberler

Köse yazıları

Politika kazanı

Kunye

Resmi telefonlar

Biraz Gülelim


Aliağa Yangın
Güvenliği Açısından Tedbirli


İzmit Yarımca'da meydana gelen Akçagaz yangını sonrası yanıcı ve parlayıcı ürünlerin işlendiği tesislerin yoğun olduğu Aliağa'yı da düşündürdü.


13 yıldır belediye başkanlığı görevini yürüten Hakkı Ülkü, aldıkları önlemlerle Aliağa'nın hiçbir zaman Yarımca gibi olmayacağını belirtti.
17 Ağustos depremi sonrası Yarımca Tüpraş tesislerinde ve geçtiğimiz Pazar günü yine aynı bölgede Akçagaz'da meydana gelen yangın; bölgesinde barındırdığı Rafineri, Petkim ve LPG tesisleri ile benzerlik taşıyan Aliağa'da da konuyu gündeme getirdi.
Ülkü, yıllardır yanıcı ve parlayıcı maddeler üretilen tesislerin çevresindeki alanları konuta açıklayarak, bu tesislerin kullanma izinlerini verirken kılı kırk yararak ruhsat verdiklerini, olası bir yangın için ne gibi önlemler alınacağı konusunda sergi ve sempozyumlar düzenlediklerini söyledi.
Belediye Başkanı Hakkı Ülkü; "Endüstrileşme yaşamımızı bir yandan kolaylaştırıyor ama bir yandan da daha karmaşık hale getiriyor. Daha güvenli bir yaşam ve konfor için oluşturduğumuz tesisler ve ürettiğimiz ürünler aynı zamanda bir risk potansiyeli oluşturabiliyorlar. Bu konu teknolojinin iki farklı yüzü olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojiden kaynaklanan sorunların çözümü ise yerine teknolojinin daha iyi anlaşılmasıyla ve daha fazla bilgi donanımı ile olanaklı hale geliyor. I. Ulusal Aliağa Yangın Güvenlik Sergi ve Sempozyumu bu anlayışla hazırlanmış programlarımızdan birisi idi" dedi.
1998 yılında iki gün süren "1.Ulusal Yangın Güvenlik Sergi ve Sempozyumu" düzenlediklerini belirten Hakkı Ülkü, "Sempozyumda; her kuruluşun kendi içersinde yangın güvenlik önlemlerini almaya devam etmelidir. Ancak, bu tedbirlerin bölgeyi yangın riskinden kurtarmaya yetmediği ayrı bir gerçektir. Bu nedenle, yangın riski yüksek olan Aliağa bölgesinde "Stratejik Yangın ÇED" uygulaması yakıcı bir biçimde dayatmaktadır. Tesislerin tek tek aldığı önlemlerin yanı sıra ortaklaşa bir yangın önleme sistem, ekip ve ekipmanlarının oluşturulup temin edilmesi gerçeği ortaya çıkmıştır" dedi.
Yılda, 3 bine yakın irili ufaklı deniz taşıtının giriş - çıkış yaptığı Aliağa limanlarında, taşınan yükün çoğunluğunu petrol türevleri olduğunu da belirten Hakkı Ülkü, bu yönüyle de yangın güvenliği ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.YANIKOĞLU II MAĞAZASI AÇILDI

(Eski Mavi Market)

 

 

 

 

 

ismetbaytak@hotmail.com

kuzeyege@yahoo.com

 

cizgi1.jpg (425 bytes) cizgi2.jpg (579 bytes) cizgi3.jpg (545 bytes)

HER SALI GÜNCELLENİR